Gıda ve içecek sektörü tüm faaliyetlerini ülkedeki yasal çerçeveyi temel alarak yürütmekte, evrensel kabul görmüş standartlara uygun nitelikte üretim yapmaktadır. Hem genel hem de faaliyet gösterilen alandaki özel regülasyonların firmalar tarafından bilinmesi ve devamlı uygulanabilmesi gerekmektedir.

Regülasyon ve kalite alanındaki yetkinlik bir gereksinim olduğu kadar, yasal bir bağlayıcılığı olmayan ancak pazar potansiyeline sahip farklı belgelerin alınması yoluyla rekabette önemli bir avantaj sağlamakta, ayrıca farklı yasal çerçeveye sahip ülkelere ihracat yapmayı mümkün kılmaktadır.
Firmaların regülasyon ve kalite alanlarında yetkin olabilmesi için donanımlı personel istihdam etmesi, mevcut yetkili personelin sürekli güncellenen bu alanlardaki değişiklikleri takip etmesi, kendini ve kurumunu adapte edebilmesi gerekmektedir.

Özetle, regülasyon ve kalite eğitimleri mevzuata uygun faaliyet göstermek, yeni bir kalite yönetim sistemi kurmak, denetimlere hazırlanmak, rekabette avantaj elde etmek, ihracat yapmak, mevcut belgelerini yenilemek ve yeni belgelere başvurmak isteyen şirketler için olduğu kadar, şirketlerin ihtiyaç duyduğu becerilere sahip olarak tercih edilmek isteyen profesyoneller için mutlak bir gereksinimdir.

Süreç ve Dökümantasyon Yönetimi
 
ISO 9001: 2015 KYS Eğitimi
 
Kök Neden Analizi Eğitimi
 
HACCP Temel Eğitimi
 
ISO 22000 & FSSC 22000 GGYS Eğitimi
 
BRC Gıda versiyon 8 / Global Gıda Güvenliği Standardı Eğitimi
 
IFS Gıda versiyon 6 / Global Gıda Güvenliği Standardı Eğitimi
 
Gıda Savunması Eğitimi
 
Gıda Sahteciliği ve Zafiyet Analizi Eğitimi
 
Gıda Mevzuatı Eğitimi
 
Kriz Yönetimi Eğitimi
 
Gıdalarda Ambalaj Yönetimi Eğitimi veya Migrasyon Eğitimi
 
ISO 19011 Kuruluş İçi İç Tetkikçi Eğitimi
ikon_kalite-regulasyon