İlknur Menlik kimdir?

1973 Yılında Manisa’nın Akhisar ilçesinde dünyaya geldi. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı’ndan mezun olduktan sonra farklı sektörlerde deneyim kazandı ve 1997 yılında kurumsal iletişim şirketi Comart’ı kurdu.

Mesleki kariyerinde AB ile İlişkiler, Halkla İlişkiler, Kurumsal İletişim, Kamu Politikaları ve Kriz İletişimi konularında uzmanlaştı.

Menlik yönetimindeki Gıdahattı dergisi, yayın hayatına başladığı günden itibaren, gıda güvencesi, gıda güvenliği ve hijyen, inovasyon, beslenme ve sağlık, yasal mevzuat, AB’ye uyum, tarım-sanayi entegrasyonunun sağlanması, çevre ve tüketicinin korunması konularında gıda ve içecek sektörüne yönelik sorumlu yayıncılık anlayışı nedeniyle 2012 yılı BM 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde FAO Ödülü’ne layık görüldü.

Türk Gıda Sektörü’nün en büyük sivil toplum örgütü olan ‘Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu’nun (TGDF) Kurumsal İletişim Direktörlüğü Menlik, kuruluşundan itibaren Federasyonun tüm iletişim çalışmalarını da sektörün regülasyon altyapısının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi perspektifiyle sürdürdü.

Kısa adı CIAA olan AB Gıda ve İçecek Sanayi Konfederasyonu’nda 2006 yılından bu yana Türkiye’yi temsil eden Menlik, 2007 yılından bu yana da Tüketici İlişkileri ve Gıda Güvenliği Çalışma Komisyonu’nun daimi üyesi olarak görev yapmıştır. Tüketici ve Çevre Eğitimi Vakfı (TÜKÇEV) Mütevelli Heyet Üyesi olan Menlik,Tüketici Konseyi temsilcisi olarak Reklam Kurulu’nda görev yaptı.

Menlik 2006 yılından bu yana Uluslararası Şeffaflık Kulübü üyesidir.

Yüksek Lisansını, Bahçeşehir Üniversitesi Reklamcılık ve Marka İletişimi Yüksek Lisans Programı’nda tamamlayan İlknur Menlik, aynı zamanda ABD Tarım Bakanlığı Dış Tarımsal Servisi (USDA, Foreign Agriculture Service) tarafından düzenlenen Cochran Fellowship Program mezunudur.

İlknur MENLİK halen Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu’nun (TGDF) Genel Sekreterliği’ni yürütmektedir.